2016. január 6., szerda

Mesés

Varázsvíz - Büki mesekönyvet mutattak be a könyvtárban

.12.22. - 00:10 | Büki László 'Harlequin'

A mese kortalan, gyermekként és felnőttként is ugyanúgy szeretjük olvasni őket. Most kiderült, hogy írni is! Az ország különböző pontjairól, de még a határon túlról is érkeztek mesék a "Büki mesék ma, másképpen" című meseíró pályázatra. A legidősebb meseíró 68, a legfiatalabb 8 éves volt. A beérkezett 58 pályaműből 29 került a Varázsvíz című kötetbe, melyet december 20-án mutattak be a nagyközönségnek a büki könyvtárban.

Büki mesék ma, másképpen címmel meseíró pályázatot hirdetett március elején Bük város 750 éves évfordulója alkalmából a Művelődési és Sportközpont, Könyvtár. A pályázat szempontja volt, hogy minden mesekedvelő tollforgató olyan képzelet szülte történetet kellett írjon, melynek legalább egy szereplője vagy helyszíne régi büki mesékből ered. Ehhez forrásként a 'Répce mente meséi és mondái" című 1996-os kiadvány szolgált, illetve folyamatosan felkerültek ebből a régi mesék a pályázat facebook oldalára is.
A könyvet Tóth Tamás művelődési központ igazgató, Haizler Lászlóné könyvtárvezető és Farkas Csaba, a Szülőföld Kiadó ügyvezetője ismertette a könyvtárat megtöltő közönség előtt.
"Nagy öröm számomra, hogy ezt a könyvet karácsony előtt sikerült kezünkbe venni. A magyar népi kultúra gazdag népmesékben, de mindig fontos, ha egy városi könyvtár, egy közművelődési intézmény - akár pályázatból, akár egy jó ötletből - létrehozzon valamit, amit örökül hagy. A pályázatot beküldők átolvasták a régi Répce-menti meséket és picit átgondolva új meséket szőttek belőlük" - mondta el Tóth Tamás nyitóbeszédében. A könyv méltatásaként megemlítette: "amellett, hogy átdolgozott büki meséket tartalmaz, tartalmazza azt a szellemiséget is, ami a könyvtárat jellemzi: mindig valami újon, valami szépen, irodalmin törik a fejüket az itt dolgozók. Ha erre a könyvre ránézünk, akkor a büki könyvtár szellemiségét is látjuk benne."


Haizler Lászlóné könyvtárvezető Boldizsár Ildikó meseterapeuta gondolatait hívta segítségül a könyv méltatásához, miszerint a mese nem használja a megvalósíthatatlan fogalmát. Ha a hős valamit el akar érni, megtalálja hozzá a megfelelő formát és a lehetséges erőit, ugyanis azok nem rajta kívül, hanem benne vannak.
"Abban, hogy a mai délutánon egy könyvet tarthatunk a kezünkben, nagyon sok olyan mesehős vett részt, aki nem ismerte a megvalósíthatatlant." - emelte ki Haizler Lászlóné.
Farkas Csaba, a könyvkiadó vezetője elmondta, szíve szerint az összes mesét betette volna a könyvbe, ám a történetnek - stílszerűen: a mesének! - nincs vége, hiszen egy bővített kiadásban, új mesékkel kiegészítve talán még erre is sor kerülhet.
A 29 mese közt találunk tréfás mesét, állatmesét és van olyan is, ami egy történelmi időutazáson viszi át az olvasót Bükön. Ez utóbbit egy 68 éves kecskeméti pályázó írta.  Lapunk publikátorának, Rozán Eszternek két meséje is bekerült a kötetbe.
A könyvből  Spilenberg Maja Andrea, Boda Zsuzsanna és Nika Róbert olvasott fel egy-egy mesét. A kötetet Haizler Bence és Sulyok Dorisz rajzai díszítik, a szerkesztés Pernyész Dóra munkáját dicséri. 

Díjazottak:
Iskolások:
1. helyezett: Spilenberg Maja Andrea - Bük
2. helyezett: Karcsics Kitti - Bük
3. helyezett: Koszorús Bence Levente - Mosonmagyaróvár
Különdíj: Balogh Annamária - Sajtoskál
Különdíj: Bérci Dorka – Veszkény

Felnőttek:
1. helyezett: Nagy Krisztina - Nagyákos
2. helyezett: Kántor „Döbrössy" Péter - Tatabánya
3. helyezett: Kőpataki Katalin - Budapest
3. helyezett: Schmidt Edina - Budapest
Különdíj: Némethné Rédecsi Regina - Bük
Különdíj: Szalai-Horváth Barbara - Bük
Különdíj: Edua Szuen (Siklós Imre) - Kecskemét
Családi különdíj: Fábián Krisztina - Áy Róbert Gábor - Áy Krisztina - Abádszalók



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése